<<
>>
דפדף בין העמודים
1 2 3 4 5 6

"מרקם והתרקמות", תערוכה חדשה בגלרית בית שלום

 "מירקם והתרקמות", תערוכה חדשה של אמנית הסיב מרים הוד
גלרית האמנות החדשה - בית שלום במטולה
פתיחה- 27.6.2014 נעילה- ינואר 2015

גלריית האמנות החדשה שנחנכה החודש בבית שלום, במטולה, מציגה את תערוכת עבודותיה של אמנית הסיב - מרים הוד, המשלבת עבודות של רקמה אמנותית עם אבנים טובות, תכשיטים וגופי תאורה, המביאים להתפעלות הצופה מהחוויה המוקפדת מהטכניקה והמלאכה עצמה, גווני החוטים השונים והשימוש באור.

 רקמה- מהשורש ר.ק.מ. -רִקְמָה, רְקִימוֹת, רְקָמוֹת, מִרְקָם והִתְרַקְּמוּת- נושאות את עצמן אל הקשרים באמנות: מלאכת יד (רקמה ותפירה של צורות וקישוטים בחוטים צבעוניים, בעוביים שונים, על גבי בד, בתוספת חומרים נוספים, חרוזים, חפצים או אבנים טובות. תכנון, מחשבה ומארג (חברתי, תרבותי, לשוני) וגוף (גוף החי או הצומח).

 

 עבודות הסיב בתערוכה החדשה של האמנית מרים הוד "מירקם והתרקמות" מגיעה מן ההיבטים של מלאכת מחשבת, מארג, מילים, זיכרונות ואור ומכילות אותן.

בכדי לחוות ולראות את העבודות המוקפדות, הפרטים הדקים, הניואנסים העדינים, מורכבות קווי התפירה שבהן- יש צורך להתקרב פיזית אל היצירה עצמה, וכך כופה עליך סוג של אינטימיות וקירבה.

 

היצירות של הוד- מכילות תנועה, צבע, אור, תהודה ומילה. כליי הביטוי המטפורי לזהות האמנית. הוד שואבת את תכני יצירתה מהנוף הסובב אותה, מזיכרונות ילדות, משפחתיים והיסטוריים, שמתבטאים לעיתים גם במסגרות העבודות שהן חלק מהיצירה ונבחרות בקפידה.

 

בדיאלוג מרתק משלבת הוד טקסטורות ורקמות עדינות, דימויים וחומרים מזרחיים ומערביים, חומרים מסורתיים-עממיים ומודרניים, אותיות שירים המשולבים ביצירה עצמה, אדריכלות (שער, מנעול, מסגרת חלון או הדימוי שלהם) אור (בתאורה מלאכותית או אור הבא מן העבודה עצמה פנימה), חרוזים צבעוניים אוריינטליים המגיבים לאור וטכניקות רקמה שונות בשילוב סיבים שצובעת האמנית בעצמה. הדימויים אינם רק לשם הדקורציה והעיטור, אלא משמשים שפה תקשורתית עם הצופה, ושיתוף בזיכרון של מקום, עונה, הלך רוח ועוד.

 

בתערוכה מספר סדרות:

סדרת עבודות הרקמה המוצגות בתערוכה בגדלים של חצי מטר על מטר משלבות אבני קריסטל מיובאות מדרום אמריקה ודרום אפריקה עם רקמה עדינה, חוטי צבע וטקסטורות מגוונות הכנת כל עבודה אורכת בין חצי שנה לשנה, כאשר תהליך העבודה כולל גם את יצירת החומרים: צביעת הבדים, החוטים, הצמר ועיבוד חומרים נוספים. הוד משתמשת לצביעת הבדים בטכניקות שונות, במכחול, גיהוץ ובעזרת החומרים והטקסטורות.

 

הסדרה בהשארת התרבות המרוקאית- כוללת עבודות בגודל מטר על חצי מטר, המשלבות רקמה אומנותית עדינה ותכשיטים מרוקאיים אותנטיים, המורכבים מחרוזי קרמיקה וחרס צבעוניים וריקועי מתכת כסופה.