כתבו עלינו

מתוך ספרה של רונית סבירסקי - "גורמה בכפר"

על קצה האצבע, "בית שלום" גבינות וארוחות חלביות
ישנם מקומות שניחוח היסטוריה עוטף אותם מכל עבר – כזו היא מטולה. השדירה המרכזית, על בתיה הישנים מימי ראשית המושבה, שומרו ושוחזרו בדייקנות, העצים העתיקים והצמחיה הפורחת מאפשרים למבקרים נגיעה בעבר.
בלב השדרה המרכזית עומדת חלקה מטופחת בשם "בית שלום". בגינתה נטועים עצי ערבה בוכיה וטרקטור ישן עומד בכניסה ופנסיו מאירים את הגן. בתוך פיסת ההיסטוריה הקטנה הזאת גרים מרים וחיימקה הוד בבית אבן עתיק עם רעפים אדומים. הבית, שהיה שייך לסבתא, הוא בן למעלה מ – 100 שנה ובתקופת הבריטים שמש כבית משרדים.
 לסבתא יוכבד ולסבא חיים-משה נולדו 11 ילדים. העשירי, שלום, הוא אביו של חיים הוד, ועל שמו נקרא המקום. נופי עמק החולה, הגולן והחרמון ניבטים מכל פינה. ברחבת הדשא שמקיפה את הבית פזורים כדי חרס גדולים, ספסלי ישיבה רומנטיים בצל דובדבן, ובחורף פורחים שם מרבדי רקפות.

המטבח של בית שלום
במבנה גדול מימדים, צמוד לביתם, שיפצו חיים ומרים עשר יחידות אירוח ועיצבו אותן בהרבה תשומת לב. סלון הבית הפך לחדר אירוח כפרי ובו מגישים את ארוחות הבוקר לדיירי הצימרים. במשך היום הוא משמש כמסעדה, המגישה ארוחות חלביות גם למטיילים שאינם דיירי הצימרים.
החלל מעוצב בסגנון אירופאי כפרי, קירות אבן מקורים, קשתות שעוצבו לפני 100 שנה, ורצפת טרקוטה עם דוגמאות מצויירות ששוחזרה בדייקנות.
הבית מקושט בעבודות זכוכית, בוויטראז'ים, ובתמונות רקמה אומנותית שרוקמת מרים. הרהיטים נבנו על ידי חיים. ארוחות הבוקר והארוחות החלביות מבוססות על גבינה צפתית, מחלב טרי שנחלב בבוקר, וחיימקה מגבן אותו לגבינה עשירה בטעמים ומרקמים. הוא למד את סוד הכנתה בבית סבתא-רבא והוסיף לכך ידע מקצועי שרכש בקורס על משרד החקלאות.

בתפריט
חיים פיתח תוספות לגבינה הצפתית בשפע גרסאות אישיות: זיתים שחורים ושום, בזיליקום ואורגנו, שומשום, קצח, בצל יבש, צנוברים וצפתית רגילה. יש גם לבנה וגבינת שמנת, גם הן מעשה ידיו של חיימקה, זיתים מכרם הזיתים, ביצים מהלול הסמוך, ריבת תאנים מעץ בן 100 שנה שנטוע בגינה, ריבת שזיפים עם אגוזי מלך ממטע השזיפים, דגים כבושים תוצרת עצמית, סלט איקרה עם תפוחי עץ ממתכון שעובר במשפחה, יוגורט ביתי, לימונדה מלימוני העץ. בקיצור, קשה לתפוס אותם במשהו שהם לא עושים בעצמם, אפילו ליקר שזיפים.
בנוסף לארוחת הגבינות יש גם מרק שמפניון, כריך סלמון מעושן, סלט יווני ושקשוקה פיקנטית.עוגות הבית של מרים מבוססות על מתכונים בני 40 שנה של סבתה: עוגת תפוחים, עוגת גבינה ועוגת שוקולד חמה.
חיימקה חדור שליחות לספר על תולדות הישוב ושמח לערוך לכל אורח סיור באזור המשולב בנוסטלגיה על ימיה הראשונים של מטולה.