כתבו עלינו

חופשה רגועה במטולה

היום, כשאומרים "כוננות ספיגה" במטולה מתכוונים למטיילים
כאן מחכים להם חדרי אירוח מזמינים, סיורי נופים ואוכל מצוין. גיחת שלווה
מה אין בה, במטולה היפה, הקרירה, קסומת הנוף, זו שהיא בסך הכל רחוב אחד, קשישה בת מאה ומשהו שה"חאקורות" שלה צופנות סוד. הנה חיימק'ה הוד מרחוב הראשונים, ששיפץ את החצר והבוידעם לפני כחודשיים ומצא בעליית הגג ספר מסעות בעברית, משנת 1914. את הספר כתב אחד, ישעיהו פרס, ומתוארים בו מסלולי טיול, מסעדות, מלונות ומקומות מפגש בירושלים, צפת, טבריה, באר שבע ויפו, תוך שהמחבר נכנס לפרטי פרטים ומציין את מזג האוויר המאפיין תקופה זו ואחרת, ועוד מוסיף שמות מסעדות ראויות ברובע היהודי בדמשק, בביירות ובקהיר.

חיימק'ה ומרים הוד מנהלים את "בית שלום" במטולה ומגישים לארוחת הבוקר גבינות ביתיות, שמנת, זיתים כבושים, ירקות
בשמן זית וחלב מהרפת. כל כך נעים לשבת איתם סביב שולחן עץ מאסיבי, בחדר האוכל עטור המזכרות שבו מוצגות תמונות המשפחה - משפחת פיין, מראשוני מטולה - כשמאחור רוחשות להבות באח הברזל ועליו רותח הקומקום. בני הזוג מתחרים ביניהם מי יספר לאורחים עוד מתולדות המקום והם גם ירשו לכם, בזהירות, לעלעל בספר ההיסטורי שהתגלה בביתם.

חצר הבית נבנתה במקור על ידי סבו וסבתו של חיים. חדר האוכל הוא בית המגורים הראשון שלהם מאז הגיעו למטולה מיסוד המעלה, ב-1896, לאחר שחצו את ביצת החולה. בבית הזה הובאו לעולם 11 ילדים. שלום פיין, אביו של חיימק'ה, הוא אחד מהם. 

 

* הערה: הספר נמצא בעת עבודות השחזור של בית המשפחה בן ה - 100 והסבתו לסלון
   אורחים וכנסים. הוא נשמר במצב יוצא דופן, וניתן לבקש לראותו בעת ביקורכם. 

YNET פברואר 2005, אילנה מסר