כתבו עלינו

מתוך ספרה של שרית ישי לוי - "צימרים"

מתחם האירוח של מרים וחיימקה הוד הוא ממקומות האירוח היותר אותנטיים בישראל
בחצר בת 110 שנים שייסדו סבו וסבתו של חיימקה, בני משפחת פיין, ממשפחות המייסדים של מטולה.
ב"בית שלום" עשר יחידות אירוח זוגיות הצופות לחרמון, כולן מרוהטות בחמימות. בכל חדר טלויזיה ודיוידי, על המיטות כיסוי מרוקני, תמונות על הקירות, באמבטיה חלוקי אמבט ופינוקי אמבט.
שתיים מהסוויטות הן סוויטות בנות שני חדרים. על השולחן בסלון ממתינים לאורחים יין שזיפים תוצרת בית, פקאנים שנקטפו מהעץ, ובעונה – סלי קש עמוסי דובדבנים ותפוחים.
החדרים נמצאים במבנה בין שתי קומות, כאשר בקומה הראשונה, בית המשפחה האותנטי ששופץ ושוחזר, נמצא הלובי החמים, מרוהט ברהיטים עתיקים.

ב"בית שלום" חצר יפיפיה ומטופחת, עם ערבה בוכיה מרשימה, שמתחתיה שולחנות וכסאות ומזרקה. בקצה החצר מטע דובדבנים, שמלבלב ופורח במארס ובאפריל ונותן פרי בקיץ. האורחים מוזמנים לקטוף דובדבנים ולקחת הביתה כאוות נפשם. בלב המטע ג'קוזי ענק ל – 12 בני אדם, ניצב על במת עץ ומשקיף אל החרמון.
אחת מפינות החמד במתחם היא "בית האוכל", הממוקם במבנה אוטנטי, שם מוגשת ארוחת הבוקר המבוססת על אוכל של פעם.

חיימקה אחראי על גיבון הגבינות ועל הכנת הלבנה מהחליבה הטריה של הבוקר. הביצים נאספות מלול השכנים, ריבת התאנים היא מהתאנים שמניב עץ התאנה בן 100 השנים שבחצר, שמן הזית הוא מאצירה ביתית מכרמי הזיתים של המשפחה: ואת העוגות מכינה מרים לפי מתכוני הסבתא. בית האוכל משמש גם בית קפה ומסעדה חלבית לאורחים.
בכל סוף שבוע לוקח חיימקה את האורחים, בתאום מראש, לטיול סובב מטולה, כולל תצפית דדו ותצפית על עמק עיון, אל שמורת נחל עיון ואל הבופור, ולמטעי המשפחה של גבול לבנון, שם יכולים האורחים לקטוף פרי ולקחת הביתה.


* הערה: מאז כתיבת הפרק על "בית שלום" בספר "צימרים", נוספו במקום עוד שלוש סוויטות מפוארות
   בבית אבן בן 100 שנים.